Artykuł: Tłoki ceramiczne

16 listopada 2016
Czemu tłoki ceramiczne maja przewagę nad tłokami z innych materiałów?
Dowiesz się tego w naszym nowym artykule.

    Tłoki, tłoczki, tłoczyska, nurniki – każdy z nas ma od najmłodszych lat styczność z tymi elementami a to w strzykawkach, które nie zawsze się dobrze kojarzą a są niezbędne w różnorodnych procedurach medycznych, a to w silnikach naszych samochodów a nawet w tak trywialnych zastosowaniach jak w podajnikach mas silikonowych czy klejów, które stosujemy przy okazji remontów naszych mieszkań.   

   Niewielu z nas ma natomiast świadomość jak olbrzymie zastosowanie mają tłoki w technologiach przemysłowych czy w technologiach stosowanych w aparaturze badawczej. Szczególnie w tych, gdzie wymagane jest uzyskanie bardzo wysokich ciśnień płynów i gazów w pompach i różnego rodzaju podajnikach. Precyzja wykonania tłoków ma kluczowe znaczenie przy zachowaniu odpowiednich parametrów zadawania medium. Wiąże się to również z zastosowaniem odpowiedniego materiału do wykonania tłoka tak, by uzyskać jak najwyższe parametry przy zachowaniu jak najdłuższej żywotności tych elementów. Niejednokrotnie wiąże się to z ograniczeniem kosztów związanych z koniecznymi remontami linii technologicznych lub wymianą tłoków na nowe.

Dlaczego tłoki ceramiczne?

Na to pytanie zawsze powinniśmy znać odpowiedź stosując część z nowego materiału. W przypadku ceramiki zyskujemy wyjątkową gładkość i precyzje powierzchni tłoka. Dzięki temu taki ceramiczny tłok charakteryzuje się doskonałymi własnościami ślizgowymi To z kolei wpływa na żywotność współpracujących z tłokiem uszczelnień. Czyli zyskujemy o wiele dłuższą i nieawaryjną pracę pompy z ceramicznym tłokiem.

Na przykład podczas pompowania wody z piaskiem, drobinki piasku mogą dostawać się do uszczelnienia. W trakcie pracy pompy ziarna piasku w uszczelnieniu zarysowują tłoki. Taka sytuacja prowadzi do szybkiego zużycia się elementów metalowych. Ziarna piasku nie są jednak w stanie porysować ceramiki ze względu na jej najwyższą twardość ulegającą jedynie diamentowi.

Gdzie można spotkać tłoki ceramiczne?

Powszechnie takie tłoki stosuje się w pompach do tzw. waterjetów – maszyn do cięcia strumieniem wody. Wycinarki wodne są w stanie przeciąć części metalowe nawet  o grubości 100 mm przy pomocy strugi wody zmieszanej z drobnoziarnistym piaskiem kwarcowym. By tego dokonać woda musi być skoncentrowana do ciśnienia rzędu 8000 bar. Do wygenerowania tak wysokiego ciśnienia stosuje się tłoki ceramiczne, które są w  stanie wytrzymać takie przeciążenia.

Tłoki ceramiczne coraz częściej stosowane są również w przemyśle spożywczym. W procesach sterylizacji żywności standardowo wykorzystuje się wysoką temperaturę do zabijania bakterii. Jest to skuteczna metoda jednak wraz z bakteriami podgrzewana jest żywność co ingeruje w jej własności. Dlatego coraz częściej stosuje się sterylizacje poprzez wysokie ciśnienie. Ciśnienie rzędu 4000 bar również zabija bakterie nie zmieniając przy tym własności żywności. W tych procesach wykorzystuje się tłoki ceramiczne o kilkudziesięciokrotnie wyższej żywotności od tłoków metalowych.

Także w produkcji części samochodowych używane są tłoki ceramiczne. Po procesie odlewania części metalowych ich krawędzie muszą być oczyszczone z poprocesowych zanieczyszczeń. Do tego wykorzystuje się wysokie ciśnienie. Tutaj najlepiej sprawdzają się właśnie tłoki ceramiczne. Podobnie jak w powszechnie znanych myjkach wysokociśnieniowych.

Największy tłok ceramiczny jaki wyprodukowaliśmy miał długość 600 mm i średnicę 120 mm. Został on zastosowany w wysokociśnieniowej pompie do odsalania wody morskiej.

A gdzie Ty zastosujesz naszą ceramikę techniczną?

newsletterDescription

Zobacz, jak przetwarzamy dane osobowe więcej