Z drugiej zaś strony, Trespa dostrzega nowe szanse na to, by zaspokajać zapotrzebowanie swoich Klientów na produkty i rozwiązania spełniające kryteria zrównoważonego rozwoju. Celem firmy Trespa jest zatem jak najlepsze zrozumienie szerokiej problematyki związanej ze zrównoważonym rozwojem oraz stawianie czoła pojawiającym się w tym zakresie wyzwaniom zarówno teraz, jak i w przyszłości.
Zdrowy rozsądekPodobnie jak w przypadku wielu innych decyzji biznesowych, w kwestii zrównoważonego rozwoju Trespa kierować się będzie przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Firma zamierza dokonywać bieżącej oceny dostępnych na rynku metodologii, a następnie przyjmować jedynie te strategie, które okażą się być najbardziej zrozumiałe, przejrzyste i spełniające wymagane standardy, obiecując przy tym długotrwałe efekty.
Obiektywizm i faktyPrzeprowadzane przez firmę Trespa analizy są zawsze obiektywne i oparte na faktach. Dla wszystkich swoich produktów przeprowadziliśmy Analizę Cyklu Życia (ACZ) pozwalającą na ustalenie stopnia oddziaływania działalności firmy na środowisko wzdłuż całego łańcucha wartości.
Obecnie na rynku dostępne są różne metody analizy, jednakże za najbardziej obiektywne i rzetelne metody pomiaru oddziaływania firmy na środowisko Trespa uznaje metodologię opisaną w wymaganiach ISO 14040 oraz ISO 14044, której wiarygodność potwierdza coraz większa liczba uzyskanych certyfikatów. Certyfikacja jest dla nas ważnym elementem, aczkolwiek nie stanowi głównego czynnika, którym kierujemy się w procesie planowania naszej polityki w zakresie zrównoważonego rozwoju.
Analiza Cyklu Życia dla produktów Trespa została przeprowadzona i zweryfikowana przez jednego z wiodących konsultantów z dziedziny zrównoważonego rozwoju. To właśnie wyniki tej analizy stanowić będą podstawę planowania wszystkich inicjatyw doskonalących podejmowanych przez naszą firmę.
Integralna część cyklu analizy i planowania działalnościZ myślą o osiągnięciu trwałych rezultatów wprowadzanych zmian, Trespa określi priorytety działań na podstawie wyników Analizy Cyklu Życia (ACZ) oraz wyznaczy sobie ambitne, chociaż realistyczne cele. Podobnie, jak w przypadku pozostałych obszarów Licencji Operacyjnej, Trespa dokonała integracji wszystkich priorytetów z zakresu zrównoważonego rozwoju we wspólny cykl analizy i planowania działalności.
Cykl ten obejmuje coroczne wyznaczanie celów oraz budżetu, comiesięczne sprawozdania z uzyskanych wskaźników KPI oraz równie częste spotkania kadry kierowniczej połączone z oceną jej działań, a także kwartalne prognozowanie i dostrajanie planów działalności do uzyskanych wyników.
Większość podstawowego surowca produkcyjnego firmy Trespa, które nawet w 70% stanowi włókno drzewne, pochodzi z zarządzanych upraw leśnych uznawanych przez programy zarządzania lasami PEFC™ i FSC™. Organizacje te kontrolują ekologiczną uprawę lasów, biorąc pod uwagę istniejący ekosystem i bioróżnorodność, uczciwe warunki pracy oraz inne korzyści ekologiczne.
Program wspierania certyfikacji lasów (Programme for the Endorsement of Forest Certification™, PEFC™) jest jednym z największych na świecie systemów certyfikacji lasów. Certyfikat kontroli pochodzenia produktu PEFC™ gwarantuje, że drewno zawarte w produkcie lub linii produktowej pochodzi z lasów certyfikowanych.
FSC™
Rada zarządzania lasami (Forestry Stewardship Council™), jest organizacją non-profit zajmującą się promocją odpowiedzialnego leśnictwa na całym świecie. Certyfikat FSC™ gwarantuje, że drewno wykorzystane do produkcji produktu pochodzi z właściwie zarządzanych lasów.
CERTYFIKAT PROFILU ŚRODOWISKOWEGO ORAZ DEKLARACJE PRZESTRZEGANIA WYMOGÓW ŚRODOWISKA
Firma Trespa uzyskała Deklaracje przestrzegania wymogów środowiska od instytucji AFNOR (FDE&S, Francja) oraz IBU (Niemcy), a także Certyfikat profilu środowiskowego BBA (Wielka Brytania).